Kdo může revidovat elektrické - elektro spotřebiče
Elektrické spotřebiče - elektro spotřebiče
Rádi Vás zaškolíme k opakovaným zkouškám spotřebičů
podle ČSN EN 50678. Kontaktujte nás
Autor: Státní úřad inspekce práce
Dotaz:
Je nutné u elektrických spotřebičů zapojených do sítě zástrčkou provádět revize dle nové legislativy (zákon č. 250/2021 Sb. a souvisejících nařízení vlády), případně dle ČSN anebo postačuje kontrola dle nařízení vlády č. 378/2001 Sb.? Jsou někde stanoveny podmínky rozsahu kontroly a kdo revize/kontroly může provést?
Státní úřad inspekce práce - odpověď:
Pojem revize se dle ust. § 2 písm. c) zákona č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů (dále jen „zákon č. 250/2021 Sb.“), pro účely tohoto zákona vztahuje na vyhrazená technická zařízení.
Nařízení vlády č. 190/2022 Sb., o vyhrazených technických elektrických zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti (dále jen „nařízení vlády č. 190/2022 Sb.“), stanovuje výčet vyhrazených technických elektrických zařízení (dále jen „vyhrazená elektrická zařízení“), která představují zvýšenou míru ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob, a jejich zařazení do tříd.
Podle ust. § 3 odst. 2 písm. a), b) nařízení vlády č. 190/2022 Sb. nejsou vyhrazenými elektrickými zařízeními ruční elektromechanická nářadí, elektronické přístroje a elektrické spotřebiče do napětí 400 V včetně, pokud nejsou určené pro pevné připojení k elektrické síti, prodlužovací šňůry a odpojitelné přívody.
Revize na vyhrazených technických zařízeních smí dle ust. § 17 zákona č. 250/2021 Sb. provádět výhradně revizní technik, který je držitelem osvědčení v rozsahu odpovídajícímu revidovanému vyhrazenému technickému zařízení. Vzhledem k tomu, že elektrické spotřebiče nejsou vyhrazené elektrické zařízení, není nutné u nich provádět revizi dle zákona č. 250/2021 Sb.
Právní a ostatní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na elektrických zařízeních výslovně neuvádí, aby opakované revize elektrických spotřebičů během používání ve smyslu normy ČSN 33 1600 ed. 2/Z2 Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání (dále jen „ČSN 33 1600 ed. 2/Z2“), prováděl revizní technik.
Požadavky na výrobní a pracovní prostředky a zařízení, mezi které patří také elektrické spotřebiče, jsou uvedeny v ust. § 4 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů.
Dle ust. § 4 odst. 2 nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí: „Zařízení musí být vybaveno provozní dokumentací. Následná kontrola musí být prováděna nejméně jednou za 12 měsíců v rozsahu stanoveném místním provozním bezpečnostním předpisem, nestanoví-li zvláštní právní předpis, popřípadě průvodní dokumentace nebo normové hodnoty rozsah a četnost následných kontrol jinak.“ Normové hodnoty pro provádění revizí elektrických spotřebičů jsou uvedeny v normě ČSN 33 1600 ed. 2/Z2, kde je uveden rozsah zkoušek i jejich četnost.
Jak vyplývá ze zákona č. 250/2021 Sb. a z nařízení vlády č. 194/2022 Sb., o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice, požadavky na kvalifikaci osob provádějících opakované zkoušky a opakované revize podle ČSN 33 1600 ed. 2/Z2 stanoví na základě hodnocení rizik provozovatel podle konkrétně prováděné činnosti (prohlídka, měření, zkouška chodu, kontrola označení, vypracování dokladu o provedené revizi).
Rádi Vás zaškolíme k opakovaným zkouškám spotřebičů
podle ČSN EN 50678. Kontaktujte nás